Zwróć uwagę, że: Wczesna diagnoza i leczenie jaskry mogą znacznie poprawić jakość życia pacjenta, umożliwiając zachowanie pełnej zdolności widzenia i wykonywanie codziennych czynności bez utrudnień.
Natomiast jaskra pierwotna rozpoznawana jest, kiedy nie można ustalić przyczyny wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, lub powstających ubytków w polu widzenia w wyniku neuropatii jaskrowej.
Po zabiegu pacjent powinien mieć zapewniony transport prywatny (nie komunikacją miejską) z dorosłą osobą towarzyszącą.
Warto też wiedzieć, że jest to choroba dziedziczna – ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli ktoś w naszej rodzinie zmagał lub zmaga się z tym problemem. Wśród czynników ryzyka wymienia się też wiek powyżej 40. roku życia, znacznego stopnia wady wzroku oraz choroby kardiologiczne, takie jak nadciśnienie tętnicze.
Warto wiedzieć, że interpretacja badań w kierunku jaskry może być skomplikowana, dlatego zawsze powinna być dokonywana przez doświadczonego lekarza-specjalistę.
Diagnostyka jaskry polega na badaniu czy nerw wzrokowy dobrze działa. W tym celu sprawdza się pole widzenia i wykonuje badanie komputerowe tarczy nerwu wzrokowego HRT oraz badanie włókien nerwowych GDX. Badania te należy powtarzać 2 razy w roku. Leczenie jaskry polega głównie na obniżaniu ciśnienia w oku czyli przyjmowaniu specjalnych kropli. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu laserowego lub operacyjnego (laserowe leczenie jaskry).
Natomiast „nieprawidłowe” odchylenie centralnej grubości rogówki prowadzi do zafałszowania wysokości pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Okazuje się bowiem, że grube rogówki leczenie jaskry warszawa zawyżają pomiar ciśnienia, a cienkie rogówki zaniżają go.
Jaskra jest chorobą, która prowadzi do zaburzenia pola widzenia, a w zaawansowanym stadium może stać się przyczyną utraty wzroku. W…
Rezultaty terapii oceniano poprzez analizę stopnia spadku ciśnienia wewnątrzgałkowego. Najlepsze efekty uzyskano w grupie małp, korzystających z soczewek zawierających wysoką dawkę leku (w dwóch pozostałych rezultaty były podobne).
badanie szerokości kąta przesączania w badaniu gonioskopowym lub w tomografii przedniego odcinka AS-OCT
Soczewki kontaktowe są coraz częściej wybierane przez pacjentów jako metoda korygowania wad wzroku. Okazuje się jednak, że mogą just one służyć nie tylko temu celowi.
Przyczyną choroby jest wzrost ciśnienia w gałce ocznej, która wypełniona jest cieczą, w normalnych warunkach wydostającą się na zewnątrz gałki w miejscu, zwanym kątem przesączania.
Krioterapia ciała rzęskowego: działanie niskimi temperaturami na ciało rzęskowe (część oka otaczającą siatkówkę). Stosowana jest w przypadkach zaawansowanej jaskry z objawami bólu i bardzo podwyższonego ciśnienia śródgałkowego.
Ważną kwestią jest długotrwałe przyjmowanie kropli przez pacjentów z jaskrą. Po wielu latach przyjmowania kropli z konserwantami skarżą się oni na szczypanie, pieczenie i bóle oczu czyli zespół suchego oka. Niestety w przypadku długoletniego leczenia jaskry nie jest możliwe uniknięcie tego problemu. Aby jednak dolegliwości były jak najmniejsze należy stosować krople nawilżające.